Практичне заняття 10

Стилістичне використання складних форм організації мовлення

 

Дібрано тренувальні вправи на визначення стилістичних можливостей складних речень, періоду, синтаксичних синонімів, абзацу, розміру речення.

 

Теоретичні питання

1. Стилістика складних речень (А; Б).
2. Стилістика періоду.
3. Стилістичне використання синтаксичних синонімів.
4. Стилістичні функції абзацу.
5. Розмір речення як синтаксичної одиниці.
6. Стилістичне навантаження коротких і супердовгих речень.

 

Вправи

1. Прокоментуйте вживання складних речень у різностильових текстах.
А. І. Отче, дай мені з душевним спокоєм зустріти все, що принесе мені прийдешній день. Дай мені цілком віддатися волі Твоїй святій, в усякий час цього дня в усьому настав і підтримай мене. Які б я не одержувала звістки протягом дня, навчи мене сприйняти їх із спокійною душею і твердим упевненням, що на все свята воля Твоя. В усіх словах та справах моїх керуй моїми думками і почуттями. В усіх несподіваних випадках не дай мені забути, що все послано Тобою. Навчи мене прямо й розумно обходитися з кожною людиною, нікого не соромлячи й не засмучуючи. Отче, дай мені знести утоми прийдешнього дня та всі події сьогодення. Керуй моєю волею і навчи мене олитися, вірити, надіятись, терпіти, прощати й любити. Амінь (Молитва оптинських старців). ІІ. Когнітивна лінгвістики, як і всі науки, має свої методи наукового дослідження. Основним методом когнітивної лінгвістики є метод концептуального аналізу. У науковій літературі немає єдності щодо терміна «концептуальний аналіз». За С. Е. Нікітіною, концептуальний аналіз можна трактувати і як аналіз концепту, і як спосіб аналізу за допомогою концептів, або такий, що має концепти як свої обмежені ознаки. Концептуальний аналіз можна розглядати як аналіз концептів (тобто абстрактних назв), на яких ґрунтуються найуживаніші контексти слова, що лежать в основі організації її когнітивної карти. Структурний аналіз повинен гармонійно переходити в аналіз концептуальний, що дасть змогу за деякої суб'єктивності методів прийти до об'єктивніших висновків (З підручника). ІІІ. Хамові ніколи не подобається, коли в людині людська гідність прокидається. Хам любить хребет зігнутий. По ньому легше вилізти на голову. А випрямлений хребет він уже називає «националистическим», «антисемитским», «антирусским» і ще казна-яким «анти»… Лише не анти хамським… І вже спрацьовує хамська логіка. Не ти герой, мій побратиме, що піднявся з рабських колін. А він, хам, який знову хоче тебе на коліна поставити.
… Вітя Царапкін каже, що вождів треба вирощувати, як капусту. Аби мали великі голови. І не пусті… Погляньмо ж на наше політичне поле: скільки тут чортополоху. Ті, що сімдесят років упроваджували «найгуманніший у світі» практикум – «высшая мера социальной защиты – расстрел», сьогодні рядяться в тогу захисників народу (Є. Дудар).
Б. І. СЛУХАЛИ: Інформацію куратора Зеленіної Т. А. про підсумки успішності студентів групи за ІV семестр.
Куратор Зеленіна Т. А. відзначила, що переважна більшість студентів має добрі та відмінні оцінки. Проте є студенти, які не склали іспитів (Сиротенко О. – з морфології Герасимчук В. – з іноземної мови). Ліквідувати заборгованість слід до 10 вересня.
ВИСТУПИЛИ:
Степанова В. нагадала, що Сиротенко О. в ІV семестрі довго хворіла. Вона вважає, що студентці треба допомогти, і запропонувала свою допомогу.
Акієва С. зазначила, що Герасимчук В. недобросовісно ставилася до навчання, часто пропускала заняття, приходила непідготовленою (Із протоколу). ІІ. Любий Михайлику! Спасибі тобі за такий милий лист, ти таки, я бачу статкуєш. Ти кажеш, ніби від мого листа вільнішим духом повіяло, – може! Дай-то Боже! Але якщо правда, що тут, у сій стороні, я почуваю себе якось вільніше, то знов же ніколи і ніде я не почувала так доткливо, як тяжко носити кайдани і як дуже ярмо намулило мені шию. Не знаю, чи коли вдома були в мене такі години тяжкої, гарячої, гіркої туги, як тут, у вільному краю. Мені не раз видається, що на руках і на шиї у мене видно червоні сліди, що понатирали кайдани та ярмо неволі, і всі бачать тії сліди, і мені сором за себе перед вільним народом. Бачиш, у мене руки в кайданах, але серце й думка вільні, може, вільніші, ніж у сих людей, тим-то мені так гірко, і тяжко і сором. <…> Твоя Леся. 25 лютого 1891 р. Відень (З листа). ІІІ. Які пишні села у цім краю бувають весною, коли зацвітуть садки! Одне село зовсім запало в глибоку долину і неначе потонуло в білому цвіту садків, як у молочному озері; друге стоїть на скалистій горі й красується в яблунях та черешнях проти сонця, неначе біле марево в прозорій імлі. Там десь на широкій долині розлився довгий став; кругом ставка над самим берегом біліє смуга з вишневих та черешневих садків.
Краю мій, який я щасливий, що очі мої втопають у розкошах твоїх далеких обріїв, у дніпрових водах, у білих мальовничих селах на його розлогих берегах (І. Нечуй-Левицький).

2. Схарактеризуйте будову й стилістичні функції періоду.
1. Великій і чистій воді, що живить, свіжить і поїть, що студить по спраглім труді, по бої гарячім спокоїть, що стомленим сни навіва, що юних на подвиги будить, – мої найчистіші слова хай жертвою чесною будуть (М. Рильський). 2. Сон – це диво матері природи, найсмачніша зі страв на земному бенкеті; сон для людини те саме, що накручування для годинника; сон – це найчудовіший винахід; сон – джерело всіх сил, бальзам для хворої душі; сон кращий за будь-які ліки. Усе це поетичні вислови захоплення, але що ж таке сон, як його визначає наука? І що сон дає людині? Мовою кібернетики сон можна визначити як відключення мозку від сигналів зовнішнього світу (З журналу). 3. Наш театр, прибравши ім’я свого славного засновника Миколи Садовського, має стати справді Національним музичним театром. Нехай на сцені побачать світ опера, оперета, водевіль, психологічна драма, комедія, хай повернеться українське слово, що набуло статусу державного. Нехай відіб’ються в нових творах сучасних авторів і наша героїчна минувшина, і наше бурхливе сьогодення, нехай повернеться отой священний ентузіазм, який панував у театральному колективі в часи його заснування (З газети).

3. Визначте стилістичні функції абзаців.
І. Іще в дитинстві мені батько казав: людина живе не заради хліба, а тільки через те, що є – хліб…
Змалку сприймала ці слова буквально – є мама, є тато і є вирощений ними хліб. А ставши агрономом, відчула, що хліб – це як народження дитини. Адже недарма наші пращури ототожнювали Землю і Жінку. З давніх часів лишився звичай: із зажинкового снопа пекти перший хліб, останній же – обжинковий, зв’язаний у вигляді ляльки, – ставити на видноті. У зрілому хлібі немов бачиться дитя, породжене землею. Воістину незбагненний своєю безперервністю зв’язок зернини, землі і колоска.
Хліб…
Скільки і справді красивих легенд і повір’їв пов’язано з ним. На весілля посівають наречених зерном, щоб ніколи не знала сім’я нестатку в хлібі. Під час зведення оселі закладають зерно в кутки, щоб був достаток у домі. Щоб стати вродливою, дівчина нібито повинна зібрати квіт жита й натерти ним обличчя.
Я сказала б інакше: хто хоче стати красивим душею, хай порідниться з хлібом (Н. Гринько).

ІІ. МОЛИТВА ДО ДИТИНИ
Дитино моя, від моєї любові народжена!
Любов’ю моєю дарована, небом на щастя послана!
Благословляю день і мить, коли перший крик твій відкрив мені світ материнства, коли сяйво твоїх оченят розбудило мене до нового життя.
Дитино моя!
Надіє і втіхо моя! Радосте і натхнення! Ти рятувала мене від самотності, додавала сили в безнадії, надихала у відчаї. Не втомлюся дякувати Богові за тебе, неоціненний дарунку мій!
Дитино моя!
Місточку між минувшиною і майбуттям, вісточко з далекої юності. Я не потребую відплати чи подяки. Я сама щиро вдячна долі за те, що маю кого любити (Т. Голобородько).
ІІІ. Повідомляємо, що один компресор з партії, відправленої за залізничною накладною № 274, прибув у пошкодженому стані.
З акту приймання № 14, який додаємо, видно, що ушкодження товару викликане неякісним упакуванням.
Згідно з § 5 нашого договору ми маємо право на знижку з фактурної вартості. Ми згідні прийняти цей товар із знижкою в 15% з його фактурної вартості.
У разі Вашої незгоди ми будемо змушені повернути товар назад з віднесенням усіх видатків на Ваш рахунок (Із підручника).
ІV. Зміни літературної норми можуть бути викликані внутрішньомовними чинниками (явищами аналогії, взаємодією з діалектними формами та ін.) або позамовними (як данина часу, моді, відновлення давньої, забутої норми тощо).
В оцінці норми і варіантів беруть до уваги традиції вживання, поширення, регулярну відтворюваність у мовленні. Наприклад, в українській мові під час звертання до особи нормативною є форма кличного відмінка. Називний відмінок у цій функції обмежений.
Норми літературної мови закріплюють традиції, культурні здобутки минулого і водночас регулюють використання не тільки усталених правил, а й появу нових у процесі мовленнєвої діяльності людей.
Дотримання літературних норм усіма, хто використовує українську мову як засіб спілкування, оберігання її від засмічення, суржикового викривлення, є обов’язком кожного мовця (Із підручника).
V. Тримайся сере’дини. В днях марно’ти своєї я всього набачивсь: буває справедливий, що гине в своїй справедливості, буває й безбожний, що довго живе в своїм злі.
Не будь справедливим занадто, і немудрим не будь: пощо маєш померти в неча’сі своїм?
Добре, щоб ти ухопився за це, але й з того руки не спускай, бо богобоязний втече від усього того.
Мудрість робить мудрого сильнішим за десятьох володарів, що в місті.
Немає людини праведної на землі, що робила б добро й не грішила, тому не клади свого серця на всякі слова, що говорять, щоб не чути свого раба, коли він лихословить тебе, знає бо серце твоє, що багато разів також ти лихословив на інших!
Усе це я в мудрості випробував, і сказав: «Стану мудрим»!
Та далека від мене вона! (Із Книги Екклезіястової).

4. (Для двох студентів). Схарактеризуйте довжину речень в одному з текстів попередньої вправи (на вибір), для цього: 1) заповніть таблицю за зразком:

речення
Довжина простого речення Довжина складного речення  Кількість ПО у ньому Довжина
1-ї ПО
Довжина
2-ї ПО
Довжина
3-ї ПО
Довжина
4-ї ПО
Довжина
5-ї ПО
1 7
2 16 2 9 5
3 21 3 8 9 4
4 5
...
загальна кількість

2) обчисліть:
а) середню довжину цілісних речень у тексті;
б) загальну кількість і співвідношення у відсотках простих і складних речень (коефіцієнт складності);
в) середню довжину простих речень;
г) середню довжину складних речень;
ґ) середню кількість ПО у складних реченнях (середню складність);
д) середню довжину ПО у складних реченнях;
3) запишіть свою характеристику і порівняйте свої дані з наведеними в дослідженнях (з лекції 8).
5. Схарактеризуйте функції коротких речень у текстах вправи 2, наведіть самостійно дібраний приклад супердовгого речення і вкажіть його стилістичне навантаження.

 

 

Напишіть, будь ласка, у коментарі про виконане домашнє завдання і зазначте номер вправи.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *