Практичне заняття 8

Стилістичні можливості словосполучення і простого неускладненого речення

 

Дібрано тренувальні вправи на визначення стилістичних можливостей словосполучень, членів речення і різних типів простого речення.

 

Теоретичні питання

1. Стилістика словосполучень.

2. Стилістика членів речення.

3. Стилістика типів речень за метою висловлення та емоційним забарвленням.

4. Стилістичні можливості порядку слів у реченні і синтаксичний зачин речення.

5. Стилістика неповних речень, парцельованих конструкцій, обірваних речень.

6. Стилістика односкладних речень.

 

Вправи

1. Порівняйте виділені в тексті і подані в дужках словосполучення. Якими відтінками значень вони відрізняються? Обґрунтуйте доцільність ужитих автором словосполучень.
Розсуваючи обережно стебла високої кукурудзи (кукурудзяні стебла), переступаючи через гарбузи, батько пішов у той бік, відкіль чути було гру. Сховавшись між соняхами, він легко впізнав у місячному світлі (світлі місяця) маленьку постать свого сина (синову постать). Лукаш стояв серед городу і грав (граючи). Батько ніколи досі не чув такої гри. Але музика була йому дивно знайома (знайомою). Його серце зненацька стислося від хвилювання (хвилюючись). Син грав ту пісню, яку так хотілося заспівати батькові (хотів заспівати батько) на полі. Пісня наче рвалась із грудей, вона то гриміла, як цілий оркестр (цілим оркестром), то коливалась на тонісінькій струні, то враз, обірвавшись (обірвалась і), пестила серце найніжнішими в світі тріпотливими, як крильця метелика (метеликові крильця), звуками. Батько, як зачарований (зачаровано), слухав. Він ніколи не думав, що так можна грати на скрипці і що так може грати його син (О. Донченко).

2. Порівняйте синонімічні пари, уведіть їх у речення. Якими відтінками значень вони відрізняються і для якого стилю властиві?
Робити огляд – оглядати, здійснювати нагляд – наглядати, сказати – візьми та й скажи, від сорому – соромлячись, під самі скелі – до самих скель, реліквія нашої сім’ї – сімейна реліквія, стріляна птиця – досвідчена людина.

3. Визначте стиль тексту. З’ясуйте функцію типів речень за метою висловлення та емоційним забарвленням.
Останнім часом багато репетують про «насильственную украинизацию». Та де ж тут логіка? У столиці незалежної України нечасто побачиш у продажу українську книжку чи український часопис. Хамська логіка сичить «о кровожадности бандеровцев». Та в самостійній Українській державі нині упосліджені ті, хто страждав за цю державу по Соловках і по Сибірах. А бандюги, що за одне слово про самостійність стріляли нам у потилицю й мордували нас по катівнях, ходять у героях…
Виявляється, що ми, брате українцю, «жорстокі, невдячні, ліниві й тугодуми». А те, що Києво-Могилянська академія просвіщала всю Європу? А те, що доньки київських князів учили грамоти неосвічених європейських монархів? А те, що американці за кресленнями українського вченого полетіли на Місяць? А те, що наш селянин навчив Канаду сіяти й орати? А те, що ми – найспівучіший народ у світі? Бо навіть той, хто вже дар рідної мови втратив, не втратив пісні…
А до Господа Всевишнього на розбір земельних ділянок ми прийшли останніми не тому, що «ліниві», а тому, що скромні. І це наша ментальність! І Бог за неї нас винагородив райською землею і щедрістю. І з цієї землі ми віками годували всіх зайд і завойовників. То невже себе не прогодуємо, невже себе не збережемо? (За Є. Дударем).

4. Визначте порядок слів у реченні, з’ясуйте функцію інверсії та синтаксичного зачину речень.
Рветься осінь руками кривавими
до далекого сонечка любого.
Кров на шатах препишних шаріється,
оксамит і парчу залива.
Так для сонечка осінь убралася,
мов цариця у свято врочистеє,
все, що є на сім світі найкращого,
все зібрала на пишний убір (Леся Українка).

5. Схарактеризуйте стилістичні функції неповних речень, парцельованих конструкцій, обривів.
Я знаю: десь у місті чи, може, в гаю шукаєш мене. Оту єдину, оту свою. Я вірю в це. Я чекаю.
Кажуть: життя не вдалося. Підсміюються. Співчутливо кивають. Як хто. І не знають, що ти мене ще не знайшов.
Знайди мене!..
А я... ні. Це не ти. Не твої кроки здоганяють мене. Твої тверді. Лункі. Не човговисті. Не твої – і не оглядаюся. Якщо не ти – для чого погляд на інших зупиняти. Щоб загубився?..
Шукай мене! Бо ж не може такого бути, щоб на світі не було того, кому призначено мене шукати. Знайди мене!.. А, може, ти вже... Ні ж бо, ні! Я знаю: шукаєш. Не промини мене! (Є. Божик)

6. Визначте стиль, вкажіть тип і функції односкладних речень.
1. Побудувавши таким чином зображення кожної точки фігури, дістанемо зображення самої фігури (З підручника). 2. Прокидаюся в незрозумілій тривозі і сідаю на ліжку. Знаю, що тепер ніч, але що ж сталось? Телефон дзвонить сильно й уперто. Встати і запитати, хто дзвонить? Але я не встаю. Чую у моїй хаті якісь тривожні шуми… (М. Коцюбинський). 3. З насіння гірчиці виробляють гірчичну ефірну олію. Розчинюючи цю олію в спирті, одержують гірчичний спирт, який застосовують для розтирань (О. Попов). 4. Верховна Рада України постановляє: Закон України «Про державний кордон України» ввести в дію з дня його опублікування. 5. Ой не спиться й не лежиться, і сон мене не бере… (Нар. пісня). 6. Після проведення заключних операцій за командами з Землі станцію «Салют-5» зорієнтовано в просторі і в розрахунковий час включено її рушійну установку (З газети). 7. Півдня́. Прихожа Полієвктового батька. Оливою, галошами пахне (А. Тесленко). 8. Прокляте місто! Не любити ти мене вчило, а ненавидіти!.. Прокляте місто! (Панас Мирний).

 

Напишіть, будь ласка, у коментарях про виконане домашнє завдання і вкажіть номер вправи.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *