Практичне заняття 2

ХАРАКТЕРИСТИКА ФУНКЦІОНАЛЬНИХ СТИЛІВ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРНОЇ МОВИ

 

Дібрано тексти для визначення функціонального стилю, підстилю і жанру, його ознак.

Завдання

 

1.Схарактеризуйте текст відповідно до зазначених критеріїв: функціональний стиль, до якого належить текст, його підстиль і жанр; вкажіть позамовні критерії і мовні засоби.

Жили-були на білому світі дідусь і бабуся. Жили в маленькому, але дуже мальовничому селі біля блакитної річки. Безтурботні і щасливі, вони прокидалися щодня з посмішкою на обличчі. І була в них у господарстві мила квочка — курочка Ряба. Вона була доброю, мрійливою і завжди хотіла літати. І ось одного прекрасного дня знесла курочка золоте яєчко – неймовірної краси, блискуче, як сонце. Подумали-подумали старенькі і вирішили розбити його. Дід бив, бив – не розбив, баба била, била – не розбила. Посмутніли дід і баба, занудьгували. Але відважна мишка-шкряботушка вибігла на стіл, хвостиком махнула і – розбила яєчко. Спочатку дідусь і бабуся розплакались, але потім зрозуміли, що нічого страшного не сталося. Та й курочка Ряба пообіцяла знести ще безліч яєць, правда, не золотих, а простих. І знову стали жити вони, як і раніше – щасливо й безтурботно.

  • Розмежуйте поняття функціональні стилі мови і стиль мовлення.

 

2. Схарактеризуйте текст відповідно до зазначених критеріїв: функціональний стиль, до якого належить текст, його підстиль і жанр; вкажіть позамовні критерії і мовні засоби.

      Існували на планеті Земля двоє людей (Homo), що належать до типу хордових, підтипу хребетних, класу ссавців, роду приматів, родини гомінід, виду людина розумна (Homo sapiens) – дід і баба. І була в них куряча самка загону птахів по імені Ряба. За якимось дивним збігом обставин знесла Ряба яйце з дорогоцінного металу жовтого кольору – ковкого, інертного на повітрі, твердого та міцного, розміщеного в I групі періодичної системи хімічних елементів Дмитра Менделєєва, з атомним номером 79, атомною масою – 196,9665.

І ось Homo sapiens дід спробував розбити яйце, але не зміг цього зробити, бо золото – твердий і міцний метал. Homo sapiens баба також спробувала розбити яйце, але й цього разу яйце не зазнало значного фізичного зміни.

Представник класу ссавців роду гризунів миша, що жила на території діда і баби незаконно – без реєстрації – і яку давно розшукує поліція моралі діда і баби, бігла по зоні харчування Homo sapiens – по столі. За незрозумілої випадковості на столі виявилося яйце. Миша, у свою чергу, тікаючи від представників влади, махнула своїм відособленим рухомим заднім відділом тіла і зачепила золотий запас діда і баби. Яйце впало і розбилося. Внаслідок цього дід і баба стали видавати звуки, що їх називають риданням. Але курка повернула Homo sapiens до адекватного стану, давши обіцянку знести ще яйце, хоча й не золоте, а просте.

Наука вражена появою на світ курки, яка розмовляє і несе впереміж золоті та прості яйця.

  • Розкрийте поняття функціонально-стильова єдність.

 

3. Схарактеризуйте текст відповідно до зазначених критеріїв: функціональний стиль, до якого належить текст, його підстиль і жанр; вкажіть позамовні критерії і мовні засоби.

Заява відповідача Миші на позов проти неї Діда і Баби

Я, Миша, оселилася на житловій площі Діда і Баби без їхнього дозволу. У цих громадян на законних підставах проживала курочка Ряба. Як плату за проживання Ряба несла яйця, що надходили в повне користування Діда і Баби.

09. 2019 р знесла Ряба золоте яйце. У результаті наради Дід і Баба оголосили своє рішення – розбити яйце. Але через непереборні обставини здійснити своє рішення їм не вдалося. Я, громадянка Миша, вважала своїм обов'язком посприяти людям, у яких орендувала квартиру безкоштовно, і розбила яйце, махнувши хвостом. Це образило Діда і Бабу, доказом чого став їхній спільний плач. Курка Ряба дала зобов'язання знести просте яйце, тим самим заспокоївши Діда і Бабу.

Прошу суд прийняти до уваги мої щирі наміри і щиросердне признання.

18.09.2019.                                                              Миша

  • Схарактеризуйте структуру розмовного мовлення.

 

4. Схарактеризуйте текст відповідно до зазначених критеріїв: функціональний стиль, до якого належить текст, його підстиль і жанр; вкажіть позамовні критерії і мовні засоби.

Жили-були дід і баба, і була у них кура Ряба на кличку Всюдихід. І несла вона яйця цілий рік. Одного разу знесла Ряба золоте яйце, яке так блищало, аж баньки сліпило. Стала курка блатна-преблатна. Дід з бабою мізками поворушили, ідею затусили: вирішили вони яйце розбити – а раптом усередині золота алмаз? І ось били-били, пнулися, парилися – не можуть розбити яйця! Тільки вони посмутніли, а тут мишка по столі біжить, крутизна аж пре. Миша величезною виявилася, і хвостом так розмахалася! Скотилось яйце на підлогу, розрюмсалися дід і баба. Кура зразу обімліла, перестала співати і сіла, нове яйце знесла – не золоте, а просте. Зраділи дід і баба, танцювали до ранку. І тепер у них свій бізнес: стали курей розводити і яйця продавати.

  • Розкрийте поняття функціонально-стильова сфера.

 

5. Схарактеризуйте текст відповідно до зазначених критеріїв: функціональний стиль, до якого належить текст, його підстиль і жанр; вкажіть позамовні критерії і мовні засоби.

Рубрика «З місця події»

У місті N величезна біда! Усі ми знаємо найбільшу фірму з виробництва золотих яєць Фаберже. Боюся, що фірма взагалі закриється. Учора ввечері подружжя Фаберже виготовляли черговий витвір мистецтва. Але коли вони на хвильку відвернулися, корислива безжальна величезна миша розбила яйце! У курочки Ряби сильний стрес і депресія! За прогнозами ветеринарів, курочка більше ніколи не буде нести золоті яйця! Куди дивиться влада? Натовпи мишей штурмують наше прекрасне місто. Доки це триватиме? У цій ситуації є лише один позитивний момент: курочка Ряба стала нести прості яйця, і подружжя Фаберже не розоряться.

  • Аргументуйте логічність чи алогічність виділення наведених підстилів у межах художнього стилю: 1) стиль прози, 2) стиль поезії, 3) стиль фольклору, 4) авторський стиль, 5) стиль художнього напрямку (школи, течії, доби); співвіднесіть їх із жанрами.

 

6. Схарактеризуйте текст відповідно до зазначених критеріїв: функціональний стиль, до якого належить текст, його підстиль і жанр; вкажіть позамовні критерії і мовні засоби.

Молитва дівчини про заміжжя

О Всемилостивий Господи! Я знаю, що велике щастя моє залежить від того, щоб я любила Тебе всією душею і всім серцем моїм і виконувала у всьому святу волю Твою. Керуй же Сам, о Боже мій, душею моєю і наповняй серце моє: я хочу догоджати Тобі Одному, би Ти Создатель і Бог мій. Охорони мене від гордості й самолюбства; розум, скромність і доброчесність нехай прикрашають мене. Неробство противне Тобі і породжує пороки, подай же мені охоту до праці і благослови труди мої. Оскільки ж закон Твій святий наказує людям жити в чесному подружжі, то приведи мене, Отче Святий, до цього освяченого Тобою стану, не для догоди бажанню моєму, а для виконання призначення Твого, бо Ти Сам сказав: недобре чоловікові бути одному і, сотворивши йому жінку на помічницю, благословив їх рости, множитися і населяти землю. Вислухай смиренну молитву мою, з глибини дівочого серця Тобі принесену, дай мені чоловіка чесного й побожного, щоб ми в любові з ним і згоді прославляти Тебе, милосердного Бога, Отця і Сина, і Святого Духа нині і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

  • Назвіть підстилі і жанри офіційно-ділового стилю.

 

7. Схарактеризуйте текст відповідно до зазначених критеріїв: функціональний стиль, до якого належить текст, його підстиль і жанр; вкажіть позамовні критерії і мовні засоби.

Моє сердечне кохання!

Прошу і вельми прошу раз зо мною побачитися для усної розмови. Коли мене любиш, не забувай же, коли не любиш – не споминай же. Спомни свої слова, що любить обіцяла, на що мені і рученьку біленьку дала.

І повторе, і постократно прошу, назначи хоч на одну мінуту, коли маємо з собою видітися для спільного добра нашого, на котре сама раніше згоду свою була дала. А заки теє буде, пришли намисто з шиї своєї, прошу.                                (З листа Мазепи до Мотрі Кочубеївни)

  • Аргументуйте логічність чи алогічність виділення наведених підстилів у межах публіцистичного стилю: 1) стиль газети, 2) стиль радіо, 3) стиль телебачення, 4) стиль реклами, 5) стиль Інтернету, 6) ораторський стиль; співвіднесіть їх із жанрами.

 

Напишіть, будь ласка, в коментарі про виконання домашнього завдання і зазначте номер вправи.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *