Розділові знаки в складнопідрядному реченні з однорідними супідрядними

Таблиця 131. Розділові знаки в складнопідрядному реченні
з однорідними супідрядними частинами

У складнопідрядному реченні з однорідними супідрядними частинами може стояти
к о м а, к о м а  і  т и р е, к р а п к а  з  к о м о ю  або ж розділовий знак  в і д с у т н і й.
1. К о м у ставлять між однорідними супідрядними частинами, що не з’єднані сурядним сполучником: У кожної людини буває такий день, коли вперше радієш сонцю, коли вперше деревами тішишся (Д. Павличко).
2. Кому  н е  с т а в л я т ь:
а) між однорідними супідрядними частинами, що поєднані неповторюваним єднальним сполучником (сполучні засоби другого і наступних супідрядних можуть бути опущені): Професор розповів, як гори нейтралізують дію радіоактивного опромінення та як високогір’я використовують для лікування анемії (Із журналу). Мені здається, що розвидняється і /що/ я все вже проспав (О. Гончар).
Примітка. Це правило діє й тоді, коли однорідних супідрядних частин кілька і єднальним сполучником приєднана остання з них: Очима Ю. Гагаріна побачили ми землю, на якій родились, яку так любимо і на якій живемо (А. Шиян).
б) після головної частини перед першим із повторюваних сурядних сполучників, що поєднують однорідні супідрядні частини: Діти так і не змогли дізнатися ні хто він, ні де він живе, ні як його звали (О. Гончар);
в) якщо після головної частини перед першою однорідною супідрядною частиною стоїть частка не: Мене цікавить не як це сталося, а які можливі наслідки цього факту.
3. К о м у  і  т и р е ставлять після однорідних супідрядних частин перед головною, щоб підкреслити інтонаційне розчленування речення: Куди прямує, чого шукає, – не знає Чумак (Ю. Збанацький).
4. К р а п к у  з  к о м о ю ставлять між однорідними супідрядними частинами, не з’єднаними між собою сурядними сполучниками, якщо вони далекі за змістом або мають свої розділові знаки: Я люблю їхати на поле тоді, як ниви зеленіють та хвилюються зеленими хвилями; коли обважнілі колоски черкаються об голову, об вуха; коли ниви поцяцьковані синіми волошками та червоними маківками (І. Нечуй-Левицький).

 

Напишіть, будь ласка, у коментарях про опрацювання цього матеріалу.

Обновлено: 09.11.2020 — 23:56

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *