Домашнє завдання 4

СТРУКТУРНО-СЕМАНТИЧНА КЛАСИФІКАЦІЯ СКЛАДНОПІДРЯДНИХ РЕЧЕНЬ. СКЛАДНОПІДРЯДНІ РЕЧЕННЯ НЕРОЗЧЛЕНОВАНОЇ СТРУКТУРИ

 

Дібрано тренувальні вправи на визначення структурно-семантичних типів складнопідрядного речення і характеристику складнопідрядних речень нерозчленованої структури

 

Навчально-методичний посібник «Сучасна українська літературна мова. Практичний синтаксис складного речення» (Сімферополь, 2012)

1) С. 14, вправа 3.

Запишіть складнопідрядні речення, з’ясуйте, котрі з них розчленованої структури, а які – нерозчленованої (табл. 94), виділіть граматичні основи, накресліть схеми. Одне речення нерозчленованої структури (на вибір) розберіть за повною схемою.

1.Не хочу я, щоб знов пекла мене війна в журбі (Г. Тютюнник). 2. Цього року старожили не бачили різдвяних зір, бо небо стояло в сірій сорочці будня (М. Хвильовий). 3. Де легко під гору, там важко з гори (А. Листопад). 4. Посада директора вимагає неабиякої енергійності, що й зумовило мою відмову від неї (З газети). 5. Уже настільки втомлена душа, що їй не допоможе навіть слово (Т. Севернюк). 6. Сонце сідало за горами, за високими тополями, що стояли на горі (І. Нечуй-Левицький). 7. І сміх і плач – се рідні два брати, коли від болю серце рветься (М. Вороний). 8. Немає гірше, як в неволі про волю згадувать (Т. Шевченко).

2) С. 15, вправа 7 (ІІІ).

Речення запишіть, поставте розділові знаки, виділіть граматичні основи, накресліть схеми, вкажіть тип кожного з речень (табл. 95 — прислівні речення; табл. 95 — займенниково-співвідносні речення), з’ясуйте, у яких прикладах вжито сполучник, а в яких – сполучне слово. Одне речення (на вибір) розберіть за повною схемою.

ІІІ. 1. Небо перетворилося в решето, з якого лив мутними шнурами дощ (І. Вільде). 2. Дівчина вийшла на високий зарослий берег, звідки спостерігала широчінь простору (О. Левада). 3. Звідки вітер, звідти щастя. 4. Не стільки набувся, скільки нагнувся (Н. тв.). 5. Він так боровся за свою країну, як то належить відданому сину      (М. Бажан). 6. І слово те, що на сторожі поставив ти, ми бережем (П. Дорошко). 7. Славен той, кого назвали другом (Н. Півторацька). 8. Запорожці використовували в походах проти Туреччини підводні човни набагато раніше  (О. Апанович). 9. Чим більше грошей має, тим більше плаче. 10. Які мама й татко, таке і дитятко           (Н. тв.). 11. Донецькі горобці настільки звикли до немовчного грому заліза, що навіть почали гніздитися на верхів’ях копрів (Н. Тихий). 12. Григорій сидів і думав, чи марила дівчина у сні (І. Багряний).

 

Напишіть, будь ласка, у коментарі про виконання домашнього завдання.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *