Т. 118. Розділові знаки при узагальнювальному слові

Таблиця 118. Розділові знаки при узагальнювальному слові

 

Наведено правила пунктуації при узагальнювальному слові.

Пунктуація при узагальнювальному слові залежить від його позиції щодо однорідних членів речення, а також від інтонації.

1. Д в о к р а п к у  ставлять:

1) після узагальнювального слова перед однорідними членами речення, а після них, якщо речення продовжується – т и р е; Скрізь червоно: і на небі, і на узгір’ях, і на горі (Марко Вовчок). Усе навколо: дерева, птахи, люди сповнене весняної, пружної, нестримної сили (В. Собко).

Примітка 1. У науковому та діловому стилях перед однорідними членами  д в о к р а п к у  можуть ставити й тоді, коли в реченні немає узагальнювального слова. У такому разі те слово, якого стосуються однорідні члени, логічно наголошене і його вимовляють з попереджувальною інтонацією: У скелеті передньої кінцівки розрізняють: плечову кістку, кістки передпліччя та кістки кисті (З підручника). Але: До другорядних членів речення належать додаток, означення, обставина (З підручника) [без попереджувальної інтонації].
Примітка 2. Двокрапку не ставлять перед однорідними членами, вираженими власними назвами, яким передує спільна для них загальна назва, що її вимовляють без логічного наголосу й попереджувальної інтонації. Пор.: Мене зацікавили вірші поетів В. Симоненка і В. Стуса.Широко відомі імена багатьох українських письменників: Т. Шевченка і Марка Вовчка, І. Франка і М. Коцюбинського.
Примітка 3. Зрідка однорідні члени речення після узагальнювального слова можуть виділяти т и р е, якщо вони є побіжним зауваженням, а інтонаційно підкреслене узагальнювальне слово: На все осінь щедра – на кавуни, і на дощі, і на холодні роси (Ю. Збанацький). На ці теми – про народ, його звичаї й традиції, про кращі й гірші риси національного характеру – він міг говорити безкінечно (О. Гончар).
Примітка 4. Якщо після однорідних членів речення з попереднім узагальнювальним словом з інших причин потрібна кома, то тире після переліку звичайно випускають: Чекає все: і розпач, і образа, а рідний край нам буде чужиною (О. Теліга).

2) після сполучника на зразок а саме, як-от, (як) наприклад, який стоїть перед узагальнювальним словом (між узагальнювальним словом та сполучником ставлять к о м у).  Всяке птаство, як-от: деркачів, перепілок, куликів, курочок – можна було викосити косою в траві (О. Довженко).

Примітка 5. Двокрапку після сполучника на зразок а саме, як-от, (як) наприклад не ставлять, якщо він уводить відокремлені уточнювальні (пояснювальні) члени речення: Наші перелітні птахи, наприклад ластівки, жайворонки, дикі гуси, дикі качки журавлі та багато інших, зимують у далекій тропічній Африці, в Індії, Єгипті тощо. Але: У далекій тропічній Африці, в Індії, Єгипті тощо зимують наші перелітні птахи, наприклад: ластівки, дикі гуси, дикі качки, журавлі та багато інших [наведено однорідні члени речення].

2. Т и р е ставлять:

перед узагальнювальним словом, яке стоїть за однорідними членами речення  Ні спека дня, ні бурі, ні морозиніщо не вб’є любов мою живу (В. Сосюра).

Примітка 6. Перед тире може стояти також кома, якщо вона зумовлена іншими причинами: І неоднаковий моральний стан особового складу, і неоднаковий рівень дисциплінованості, і навіть ліси, які, обступаючи балку, обмежували для ворога можливість маневру, – все це врахував і передбачив підполковник Самієв (О. Гончар) [кома перед тире вказує на кінець підрядної частини].

 

Напишіть, будь ласка, у коментарях про опрацювання цього матеріалу.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *