Розділові знаки при вставних словах, словосполученнях і реченнях

Таблиця 126. Розділові знаки при вставних словах, словосполученнях і реченнях

 

Наведено правила пунктуації при вставленнях.

Про розрізнення вставних і невставних конструкцій див. табл. 74, 75 (лекц. 12)

При вставних конструкціях можуть стояти к о м и або т и р е.
1. Вставне слово, словосполучення і речення найчастіше виділяють  к о м а м и.  Тепле літнє проміння проймало, здавалося, все тіло (І. Франко). Українські пісні – це, за словами Гоголя, народна історія, яскрава, сповнена барв (М. Безхутрий). Малишко, як мені здається, зумів осягнути саму душу народної поезії, внутрішні закони її розвитку (О. Гончар).

Примітка 1. Щоб не порушити змісту висловлення, вставне слово подеколи можуть не відокремлювати комою від того слова, якого воно стосується: Обидві ці поеми, мабуть помилково, адресовані читачам молодшого віку (В. Бичко).

Примітка 2. Вставне слово, що стоїть на початку або в кінці відокремленого звороту, комою від нього не відділяють, а виділяють разом з ним: Ви забуваєте другу любов поетів, наприклад любов Данте до Беатріче, а я власне таку мала на увазі (Леся Українка). Усередині звороту вставне слово комами виділяють: Соловейко, злякавшись, очевидно, мене, замовк.

Примітка 3. Вставне слово, як правило, відокремлюють комою від попереднього сполучника: Якось однієї ночі в нашій хаті, що, як відомо, вже вросла по вікна в землю, сталося дві події (О. Довженко). Якщо сполучник і (й), а стосується вставного слова, то кому перед вставним словом не ставлять (бо в разі вилучення вставного слова зміст речення буде алогічним): Мине ще півроку, а може, й рік (О. Довженко).

Примітка 4. Два вставні слова відокремлюють одне від одного комою: Правда, може, я сам-таки в цьому й винен... (О. Гончар).

Примітка 5. Якщо вставне слово стоїть після переліку однорідних членів речення й передує узагальнювальному слову, то перед вставним словом ставлять тільки  т и р е  (без коми), а після нього –  к о м у:  Скільки турбот, хвилювань, нервозності, доки все в тебе в порядку: і рушниця, і набої, і одежа, і рюкзак – одне слово, все, що потрібно для серйозного, добутливого полювання (Остап Вишня).

2. Т и р е при вставному компоненті ставлять:

а) у разі пропуску слова в повторюваному вставному словосполученні;  З одного боку, цілував барині ручку, а з другого – клумби квіткові їй толочив (Остап Вишня).
б) як додатковий знак після коми, якщо вставне слово стоїть усередині речення й може за змістом належати або до попередньої, або до наступної частини.  Тайна дрож пронимає народи, – мабуть, благодатная хвиля надходить (І. Франко).

 

Напишіть, будь ласка, у коментарях про опрацювання цього матеріалу.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *